طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی در حال حاضر تبدیل به یک نیاز شده. علاوه بر ذات زیبایی دوست انسان، داشتن یک دکوراسیون با نهایت هارمونی و تناسب از به هم ریختگی روانی انسانها جلوگیری می کند. بنابراین می توان گفت رشته طراحی دکوراسیون، امروزه به یک رشته تخصصی تبدیل شده .در این ادامه ما می خواهیم قوانین مهم طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی را برای شما بیان کنیم. برای شروع یک طراحی حرفه ایی چیکار باید کرد؟ چطور می توایم یک طراحی حرفه ایی داشته باشیم ؟ نقطه شروع یک طراحی کجاست؟ چرا طراحی که من انجام دادم زیبا و دلنشین نیست؟ شاید این سوالات برای خیلی از دانشجویان و یا افرادی که تازه شروع به کار در زمینه دکوراسیون داخلی کردند پیش آمده باشد.

 حس زیبا شناختی در طراحی دکوراسیون داخلی چگونه فعال می شود؟

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی فقط با داشتن دانش در این زمینه امکان پذیر نیست. برای داشتن یک طراحی دکور داخلی به سبک مدرن، طراح باید دارای یک حس زیبایی شناختی قوی باشد. برای شروع لازم است شما حداقل روزی 500 الی 600 عکس مخصوصا در شبکه های اجتماعی مشاهده کنید.مثلا در مورد میز تلویزیون و یا کابینت آشپزخانه سرچ کرده و عکس های مختلفی از این موضوع را مشاهده می کنید.آنها را در کامپیوتر خود ذخیره می کنید ;سپس از بین آنها بهترینها را انتخاب کرده و مابقی را حذف می کنید.

دیدن عکس چه کمکی به دیدگاه  شما جهت طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی می کند؟

اتفاقی که می افتد این است که شما در روز اول 500 عکس را انتخاب می کنید و ذخیره می کنید. اما خیلی جالب است که در روز دوم اگر بخواهید دوباره عکس بگیرید;با وجود زیاد بودن سایت ها نمی توانید 500 عکس را انتخاب و ذخیره کنید. قطعا این تعداد به حدود 300 عکس می رسد و در روز های بعد که بخواهید عکس سرچ کنید این تعداد به 200 عکس می رسد. به مرور زمان تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد و آن را انتخاب و ذخیره می کنید،کم می شود.کم شدن این تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد بی دلیل نیست.

علت کم شدن تعداد عکس انتخابی در نتایج جستجوی ایده جهت دکوراسیون داخلی چیست؟

دلیل کلی این موضوع این است که ناخوداگاه حس زیباشناسی در ذهن شما فعال شده است; شما آن نقشه ها و عکس هایی که در روز اول می پسندیدید امروز دیگر نمی پسندید.این ناخوداگاه باعث می شود که شما بهترین ها را انتخاب کنید .اگر این قضیه به مرور تکرار شود قطعا شما وقتی در سایت های مختلف صبح تا ظهر سرچ می کنید; بیشتر از دو تا عکس را نمی پسندید;چون ناخوداگاه این موضوع بر ذهن شما تاثیر می گذارد و باعث می شود حس زیبا شناسی در ذهن فعال شود. این تمرین ،برای هر طراحی لازم است.

 

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 

مراحل پروسه طراحی دکوراسیون داخلی چگونه است؟

برای شروع یک طراحی دکوراسیون داخلی باید چه مراحلی طی شود؟ ابتدا لازم است شما برداشت میدانی داشته باشید و از تمام شمای داخلی ساختمان و ابعاد و اندازه ها برداشت و عکس تهیه کنید.باید دقت داشته باشید در برداشت اندازه جهت طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ،مجالی برای مصالح رویه دیوارها در نظر بگیرید. همچنین ابعاد خالص و نیاز کارفرما برای میزان کف سازی ;یعنی میزانی که کف ساختمان بیاید پایین بیاید و میزان کنافی که از سقف  پایین می آید ; حتما در نظر بگیرید.در نهایت فرایند طراحی را شروع کنید.

شروع فرایند طراحی داخلی

مرحله دوم  باید پلان ساختمانی را در که در محیط برداشت کردید. در نظر بگیرید و به صورت شماتیک و یا بر روی همان نقشه ای که برداشت کردید برای همه دیوارها، راهنما و لژن تعیین می کنید و دیوارها را شماره گذاری می کنید.به عنوان مثال:دیوار شماره ی 1،دیوار شماره ی 2  الی آخر حالا شما برای همه ی دیوار ها باید طرح داشته باشید. برای پافتن ایده مناسب برای هر کدام از دیوارها باید شروع کنید و در اینترنت و یا کارهایی که دارید سرچ کنید و یک نمونه مناسب پیدا کنید. در ابتدا کار شما یک سرچ کلی زدید ;ولی در این مرحله لازم است تک تک دیوار هایی را که شماره گذاری کرده اید جستجو می کنید;تا بادیدن تنوعی از عکسها بتوانید به ایده های نابی دست پیدا کنید.

درمرحله سوم اولین نکته ای که در طراحی باید در نظر بگیرید، این است که بدانید دیواری که می خواهید برای آن طراحی انجام دهید، برای چه کاری مناسب است.به عنوان مثال برای قرار گیری تلویزیون مناسب است یا برای یک کار دکوراتیو ،یا اصلا برای طراحی یک شومینه مناسب است و یا حتی برای یک کمد دیواری و غیره….

ابتدا لازم است جا و مکان یابی المان ها و جزئیات داخل ساختمان را تعیین کنید.سپس برای همه تجهیزات لازم در طراحی، پیش بینی جا و مکان مناسب انجام دهید . جای شومینه ،تلویزیون ،کار دکوراتیو،جای پرده و پکیج ، رادیاتور بخاری و همه آیتم هایی که در ساختمان و پذیرایی شما این ممکن است وجود داشته باشد; را مشخص می کنید. البته به تایید کارفرما نیز می رسانید .

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

چه عواملی باعث خرابی کرکره برقی می شود؟

 

محل مناسب برای قرارگیری تلوزیون کجاست ؟

شما نمی توانید تلویزیون را هرجایی قرار دهید. نکاتی که در قرار گیری تلویزیون باید مد نظر قرار بگیرید اینها است . تلویزیون نباید پشت به تابش نور باشد. اگر پشت تلویزیون نور باشد،وجود درخشندگی زیاد در اطراف تلویزیون خیرگی نور بوجود می آورد.همچنین جلوی تلویزیون نباید مجاور تابش نور باشد. اگر تلویزیون رو به روی نور باشد باعث می شود که نوری که از بیرون ساطع می شود به تلویزیون برخورد کند و شما تصاویر را خوب درک نکنید.ما یک جبهه مخالف به نور برای جانمایی تلوزریون نیاز داریم.

 

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 

بهترین مکان یابی تجهیزات آشپزخانه در یک ساختمان کجاست ؟

در آشپزخانه لازم است مکان یابی عناصر و تجهیزات دقیقا مشخص باشد.لازم است بدانید محل قرارگیری سینک ظرفشویی و یا تجهیزات پخت و پز شما در کجا قرار بگیرد . باید در نظر داشته باشید که در آشپزخانه حتما مثلث کار رعایت شود.یعنی محل قرار گیری سینک ظرف شویی و گاز و یخچال به صورتی باشد که کمترین انرژی را از خانم خانه بگیرد. لازم است در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی جاهایی که در دید عمومی واقع شده است ازکابینت های کار استفاده نکنید و کابینت های سوپری در این قسمت طراحی شود;چرا که از لحاظ دیدگاه زیباشناسانه، ارتباط بصری قوی تری بوجود می آورد.در آشپزخانه جز زیبایی کابینت ها ،زیبایی دیگری دیده نمی شود; یعنی کابینت یکی از عناصر زیبایی در آشپزخانه است.

در طراحی کابینت آشپزخانه در قسمت هایی که دید بیشتری وجود دارد بهتر است سوپری در نظر بگیریم و درون سوپری باید یخچال و فر قرار داده شود.سعی کنید در اجرای سوپری ها حتما در یک جاهایی پر و خالی وجود داشته باشد که یک مقدار فرم و شکل شما غیر منتظره و غیر قایل پیش بینی باشد. در قسمت هایی که کمتر درمعرض دید است میز کار در نظر می گیریم و سینک ظرفشوی، پخت و پز و ماشین ظرفشویی و لباس شویی قرار می دهید. باید در کنار سینک ظرفشویی ،ماشین ظرفشویی قرار بگیرد; چون ماشین ظرفشویی و لباس شویی آنچنان ظاهر زیبا و قشنگی ندارند بهتر است در جاهای پنهان آشپزخانه قرار بگیرند; تا از لحاظ بصری دیدگاه بهتری داشته باشند.

دو نکته مهم در طراحی کابینت آشپزخانه

در طراحی کابینت آشپزخانه دو مسئله را در نظر بگیرید. نکته اول :  قرار است در آشپزخانه ی شما از چه ابزار ها و تجهیزاتی استفاده شود; دانستن این موضوع به این جهت است که اندازه و عرض و عمق تجهیزات مورد استفاده باید دقیقا مشخص باشد. بنابراین لازم است با کارفرما صحبت شود و امکانات و تجهیزات موجود و لازم سوال شود و در طراحی گنجانده شود.یک سری ابزارهایی هست که در توی کابینت ها استفاده می شود مثلا جا قاشق چنگالی ،جای مواد شوینده ،جای روغن،جای سطل زباله و غیره که لازم است شما به تایید کارفرما برسانید و بعد در طراحی خود بگنجانید. نکته دوم :یک سری استاندارد هایی وجود دارد که شما باید براساس آن استاندارد ها طراحی کنید.به عنوان مثال باید اندازه و ابعاد هود و یخچال و…. را بدانید.

رنگ آمیزی از یکی مهمترین مسائل دکوراسیون داخلی است و می توانید با انتخاب رنگبندی صحیح جلوه کار خود را دو چنندان کنید و از رنگ برای رفع نواقص خانه استفاده کنید. مثلا شما میتوانید با انتخاب یک رنگ و طرح صحیح فضای خانه را بزرگتر یا بهتر بگیم دلبازتر جلوه دهید .

از دیگر تاثیر گذار در چیدمان طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منازل پارتیشن بندی فضاست ، یا به عبارتی تعریف کردن فضاهای مختلف بسته به کاربری و ابعاد آن ها ، که البته این ویژگی بیشتر مخصوص خانه هایی با متراژ بالاست اما باید در تمامی منازل بسته به پلان و ابعاد بهترین گزینه را لحاظ کرد.