رگلاژ پنجره دوجداره به معنای تنظیمِ دقیقِ لولاها، یراق آلات و شیشه های لنگه بازشوی پنجره می باشد. خبر خوب این است که به طور کلی تمامی درب و پنجره های دوجداره upvc و آلومینیومی قابل رگلاژ و تنظیم می باشند. ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کافی در ارتباط با این این عمل و نحوه انجام آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

چه زمانی پنجره دوجداره نیاز به رگلاژ دارد؟

پنجره ها در دو زمان هنگام نصب و پس از نصب نیاز به رگلاژ پیدا می کنند. در واقع بلافاصله پس از نصب، پنجره باید توسط نصاب در موارد زیر چک و رگلاژ شود:

فاصله ای بین قاب بازشو و ثابت برای ورود و خروج هوا و صوت وجود نداشته باشد

بازشوی پنجره باید روان و به آسانی باز شود

بین قاب پنجره و دیوار فاصله ای نباشد

شیشه پنجره کاملا فیکس باشد

پس از نصب

اگر پنجره در زمان نصب توسط افراد مجرب صورت بگیرد الزام به رگلاژ نمودنِ پس از نصب را تا حد زیادی کاهش می دهد که البته باز هم بعد از مدتی استفاده در بعضی از موارد نیاز به رگلاژ وجود خواهد داشت تا همانند روزهای اول به خوبی عمل کرده و کاملا عایق شود، اما اگر پنجره در زمان نصب به درستی و توسط افراد مجرب و متخصص نصب نگردد در زمان کوتاهی، گاها دیده شده که بعد از یک ماه از نصب، احتیاج به رگلاژ (یا به اصطلاح عامیانه آچارکِشی) پیدا می کند!

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد

در فرایند تولید پنجره های دوجداره نباید فاصله ای میان لنگه بازشو و قاب باقی بماند که اگر بماند باید عمل رگلاژ لولای پنجره صورت بگیرد. و اگر در مراحل نصب فاصله ای میان پنجره و دیوار باقی بماند باید با استفاده از فوم و چسبِ مخصوص درزگیری شود.

اگر پنجره های دوجداره در زمان نصب توسط افراد متخصص صورت بگیرد احتیاج به رگلاژ را در آینده به حداقل می رساند و این خود نشان دهنده اهمیت نصب پنجره دوجداره می باشد که تیم نصب پنجره شهر از مجرب ترین و باسابقه ترین افراد تشکیل شده است.

رگلاژ نکردن پنجره های دوجداره مشکلاتی از قبیل؛ سختی در باز و بسته شدن پنجره، عدم حرکت روان دستگیره، فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم، مشکلات در تغییر حالت های بازشو (تغییر حالت تک حالته به دوحالته) و عملکرد نامناسب آن می شود.

 

رگلاژ پنجره دوجداره

 

رگلاژ پنجره UPVC و آلومینیومی

درب و پنجره های upvc در گذر زمان بیشتر از پنجره های آلومینیومی از رگلاژ خارج می شوند و علت آن استفاده نادرست از پنجره و ایراد در نصب اولیه و بروز بلایای طبیعی و … می باشد.

چگونه لولای تنظیمی پنجره دوجداره را تنظیم و رگلاژ کنیم؟

در پنجره دوجداره دوحالته و یا در برخی از پنجره های Upvc تک حالته از لولاهای تنظیمی استفاده می شود. مزیت این لولاها نسبت به لولای های ساده مانند لولای 100 (لولای 10 سانتی متری) و لولای 75 (لولای 7.5 سانتی متری)، قابلیت رگلاژ این نوع لولا می باشد.

منظور از رگلاژ پنجره دوجداره، تنظیم لنگه بازشو برای باز و بسته شدن استاندارد، عایق بندی بهتر و حرکت درست لنگه بازشوی پنجره دوجداره است. در پنجره ای که دارای لولای تنظیمی است می توانیم براحتی با استفاده از آچار آلن ( آچاری L مانند با مقطع شش‌ضلعی) لنگه بازشو را در امتداد افقی و عمودی جابجا کنیم.

نحوه رگلاژ لولای تنظیمی در پنجره دوحالته

رگلاژ لولای پنجره از طریق  لولای پایین و اهرمی در ادامه لولای بالا امکان پذیر است. لولای پایین بوسیله دو پیچ با حفره شش ضلعی قابلیت جابجایی لنگه را دارد. ولی در لولای بالا، روی لولا پیچی برای تنظیم و رگلاژ وجود ندارد. پیچ رگلاژ این قسمت در اهرم ادامه لولا به بالای لنگه بازشو ( در تصویر مشخص گردیده است) قابل مشاهده است.

برای رگلاژ ابتدا کاور های لولای پایین را بیرون می کشیم تا پیچ هایی با حفره شش ضلعی مشخص گردد. پیچی که بصورت عمودی وجود دارد برای حرکت لنگه بصورت بالا و پایین است و پیچ دوم برای حرکت در جهت چپ و راست می باشد.

نحوه رگلاژ لولای تنظیمی

آچار آلن شماره 4 را در داخل حفره پیچ ها قرار می دهیم و در جهتی که لنگه بازشو به حالت موردنظر برگردد می چرخانیم.

نگهداری و روغن کاری یراق دوحالته پنجره دوجداره

روغن کاری یراق دوحالته پنجره دوجداره روغن کاری یراق دوحالته پنجره دوجداره موجب افزایش طول عمر و عملکرد روان باز و بسته شدن پنجره خواهد شد. باز و بست روان پنجره را می توان بوسیله حرکت دستگیره ارزیابی کرد. طبق استاندارد نرمال صنعتی آلمان، گشتاور قفل شدن و باز شدن دستگیره پنجره باید با مقدار حداکثر 10 نیوتن انجام شود. با انجام گریس کاری و روغن کاری می توان سفتی و خشکی دستگیره پنجره را بهبود بخشید.

کلیه اجزای مرتبط با یراق دوحالته در چهارچوب و لنگه باید گیریس کاری و روغنکاری شود تا از فرسایش و خوردگی زودرس آن جلوگیری شود. این عمل باید حداقل یک بار در سال صورت گیرد.

البته زبانه های مخفی برای جلوگیری از فرسایش نیاز به گیریس کاری مداوم دارند. در انتخاب نوع روغن و گریس برای یراق آلات دوحالته پنجره دوجداره دقت کنید.

رگلاژ پنجره دوجداره

درب و پنجره دوجداره آلومینیومی در حالت کلی به صورت درب و پنجره upvc تنظیم می گردد اما نیاز به تخصص بیشتری دارد زیرا ساختار یراق آلات درب و پنجره آلومینیومی دارای پیچیدگی منحصر به فردی است و با تجربه و تخصص به دست می آید. رگلاژ پنجره آلومینیومی کار بسیار دشواری در مقابل رگلاژ پنجره upvc است و هزینه و زمان بیشتری را نیز طلب می کند.

 

رگلاژ پنجره دوجداره upvc

 

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

مهمترین نقش درب و پنجره های دوجداره عایق بندی در گرما و سرما و آلودگی های صوتی می باشد، رگلاژ پنجره UPVC می تواند کیفیت و کارایی اولیه را به پنجره ها باز گرداند تا این پنجره ها بتوانند نقش خود را در صرفه جویی انرژی ساختمان ها ایفا کنند. پنجره ها عموما از نقاط مختلفی قابلیت رگلاژ دارند که به شرح زیر است:

فریم لنگه بازشو

شیشه پنجره

یراق آلات

رگلاژ یراق آلات

اسپانیولت و لولا از جمله مواردی هستند که در بحث رگلاژ پنجره های دوجداره نقش کلیدی را ایفا می کنند و نصاب باید دقت کند که این دو مورد به درستی عمل کنند، در غیر این صورت یا تعمیر شود و یا تعویض گردد.

رگلاژ لنگه بازشو

در ابتدا باید کاور لولا را خارج کنیم، برای این کار پنجره را باز کرده سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار، کاور را آزاد کرده و جابه جا می کنیم و در دو مرحله عمودی و افقی عمل رگلاژ را انجام می دهیم؛

رگلاژ افقی

برای رگلاژ افقی، لنگه بازشو درب یا پنجره دوجداره باید در محور افقی و عمودی جابجا شود. برای حرکت در محور افقی با استفاده از آچار آلن 5 میلی متری پیچ رگلاژی را که به صورت افقی است باز و بسته می کنیم. با باز و بسته کردن پیچ، لنگه بازشو درب یا پنجره یو پی وی سی به صورت افقی حرکت می کند و جابه جا می شود. تا زمانی پیچ را حرکت می دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو در جهت افقی، عدمِ انطباق رفع شود.

رگلاژ عمودی

برای رگلاژ عمودی ابتدا کاور لولای درب و پنجره دوجداره را باز می کنیم سپس با استفاده از آچار آلن، پیچ را می گردانیم، با چرخاندن ساعتگرد پیچ، لنگه بازشو به سمت بالا و در صورت چرخاندن آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را به صورت موازی انجام می دهیم تا لنگه بازشوی پنجره به حالت مناسب و صحیحِ باز و بسته شدن برسد.

رگلاژ شیشه پنجره

یکی از مهمترین قسمت های پنجره دوجداره، شیشه آن است که در بحث رگلاژ نیز تاثیر بسزایی دارد. تعمیرکار پنجره با استفاده از زیر شیشه های مخصوص باعث قرار گیری درستِ شیشه در جای خود شده و وزن شیشه دوجداره با این عمل در تمامی نقاط پنجره پخش می شود و محکم می گردد.

رگلاژ پنجره های دوجداره چقدر زمان می برد؟

مدت زمانی که برای رگلاژ و تنظیم قطعات پنجره نیاز است به سه عامل کلیدی بستگی دارد که به ترتیب برابر است با: نوع پنجره ای که قرار است رگلاژ شود، ابعاد و میزان ارتفاع و تخصص تعمیرکار. شاید در نگاه اول یک پنجره دوجداره پیچیدگی خاصی نداشته باشد اما وقتی از دید یک طراح و سازنده و نصاب به آن نگاه می کنیم دارای ریزه کاری هایی است که باید زمان قابل توجهی صرف تنظیم آن شود.